Genel

Takımlar ve Armaları

Bu makalemde sizlere futbol kulüplerinin logo olan resimlerin ne anlam taşıdığını aktaracağım.

Futbol dünyanın ilgisini hak eden başlıca sporlardan biri olarak Canlı maç izle ve Justin tv izle olarak yakından takip edilen ilgi alanıdır.Futbolun bu denli ilgi görmesini sağlayan ülke takımlarından çok kulüp takımlarıyla özdeşleşmiştir. Kulüpler ise adetleri ile ayakta kalmakta ve özel bir yere gelmektedir. Futbol kulüplerinin armaları da buna bir misaldir. Bir futbol kulübünün adının söylenmesiyle akla gelen o takımın armasıdır. Şimdi hem Türkiye hem de dünya futbolundaki bazı takımların armalarını yakından bakalım.

Barcelona.png

Barcelona Kulübü’nün logosu pek çok kez değişse de esas şeklinden çok fazla bir şey kaybetmemiştir. Logonun alt kısmında yer alan dik bordo ve mavi çizgiler kulübün renklerini, üst kısımdaki haç ve sarı kırmızı dik çizgiler de Katalan’a Özerk Bölgesi’nin bayrağını temsil eder.

 

 

Real Madrid

Real Madrid’in ilk logosu sadece iç içe geçmiş M F C harflerinden oluşmaktaydı. 1908 yılı da bir daire şeklini alan logo yine bu üç harfi üzerinde taşıyordu. 1908’den bu yana logoda yaşanan en büyük değişim, elbette taç.Krala Ait anlamına gelen Real kelimesi bu ön eki taşıyan tüm takımların logolarına taç ile yansır.

 

Atletico Madrid.png

Atletico Madrid arması iki bölümden oluşur. Kırmızı-Beyaz çizgiler kulübün renklerini simgelerken, mavi üçgen çerçevedeki ağaca tırmanan ayı figürü Madrid kentinin bayrağı ve simgesidir.

 

 

Arsenal.png

İlk logosu 1888 yılında oluşturulmuştur. İçerisinde, kuzeye doğru dönük üç askeri top yer alan bu logo, Woolwich şehrinin armasına benzemekteydi. Bu toplar bazen yanlışlıkla bacaya benzetilmekteydi. Ancak üzerlerinde aslan başlı oymaların bulunduğu bu şekiller, açık bir şekilde askeri top göstergesiydiler. Bu logo, Arsenal’in 1913 yılında Highbury’e taşınmasıyla kullanımdan kaldırılmıştır. Sadece 1922 yılında, son bir kez kullanılmıştır. Sonrasında tasarlanan, Arsenal’in ilk tek toplu ve doğuyu gösteren logosunda, takımın lakabı olan “The Guinness”, askeri topun yanında yer alıyordu. Topun ters tarafa döndüğü ve namlusunun aşağıya doğru inceldiği yeni logonun oluşturulmasından dolayı bu logo sadece 1925 yılına kadar kullanılmıştır. 1949 yılında modernize edilen logoda, klasikleşmiş olan topun yanında takımın ismi de yer almıştır. Islington semtinin armasındaki süslü yazıya benzeyen ve Gotik sanat tarzıyla yazılan kulüp ismi, topun hemen üzerine eklenmiştir. Bununla birlikte, kulübün program editörü Harry Homer tarafından yazılaNLatince“VictorConcordia Crescit” (Başarı uyumdan gelir) sözleri, takımın sloganı olarak kabul görmüştür. 1949’da ortaya çıkan logo, ilk renkli logo olarak Arsenal tarihine geçiyordu. Çeşitli denemelerden sonra renksiz logoların yerlerini, yeni logolarda kırmızı, yeşil, altın sarısı renkler almıştır.

Konyaspor.png
Anadolu Selçuklu Devleti’ne başkentlik yapan Konya’nın bu takımının sembolü, Anadolu Selçuklu Devleti’nin de simgesi olan çift başlı kartaldır. Logoda bulunan çift başlı kartalın altında, tarımın simgesi olan buğday başakları da ilin tahıl tarımında önde gelen illerden biri olduğunu göstermektedir.

 

 

West Ham United1895 yılında “Thames Ironworks and Shipbuilding Company Limited” isimli bir gemi yapım firmasının, Thames nehri kıyısındaki gemi yapım tersanesinde çalışan işçileri tarafından “Thames Ironworks Football Club” adıyla kurulmuştur. 5 Temmuz 1900 tarihinde ise “West Ham United Football Club” adını alan bu Londra kulübünün arması 3 kez değişikliğe uğramıştır. West Ham arması kuruluştan 1904 yılına kadar birbirine çapraz şekilde duran 2 adet çekiçti. 1904’ten 1996’ya kullanılan armada yine birbirine çapraz şekilde duran 2 adet çekiç bulunurken, bunların arkasına bir yapı eklenmiştir. Justin tv farkıyla bütün maçları canlı izleyebilirsiniz. Armadaki bu yapı West Ham’ın stadına giden “Green Street” isimli caddenin üzerinde bulunan ve İngiltere Kralı 8. Henry’in ikinci eşi olan Anne Boleyn’den ismini alan “Boleyn Castle” olarak bilinen kaledir. Stat yolu üzerinde bulunan yerel bir yapı olduğu için armaya konulmuştur. 1996’dan bugüne kadar da yukarıda görünen nihai arma kullanılmış. Eski armayla anlam olarak hiçbir farkı olmayan son armada, sadece kale ve çekiçlerin dizaynlarında küçük değişiklikler yapılmıştır.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s